reklama

Politické strany ako nástroj zárobku môžu skončiť

Máme pár dní po parlamentných voľbách 2010 a veľká väčšina z 18 kandidujúcich politických strán a zoskupení je s ich výsledkom spokojná, veď prečo aj nie. Niektorí sú spokojný s tým, že sa dostali do parlamentu, iní k moci a ostatným stačí, že prekročili 2 resp. 3 percentá. V tom prvom prípade sa im vráti volebná kaucia vo výške 16 596 eur, v tom druhom prípade okrem jej vrátenia dostanú aj príspevok od štátu. Celkovo sa politickým stranám rozdelí až 35 miliónov eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Teda tento rok len 75% z tejto hodnoty, pretože bola pre povodne znížená. Oficiálne sa výdavky politických strán na kampaň do parlamentu pohybujú od 0,2 do 2,0 mil. euro, zárobky sa pohybujú od niekoľko stotisíc až po niekoľko miliónov euro. Najvýkonnejšia strana môže dosiahnuť oficiálny zisk približne 8-10 mil. euro. Vynára sa preto otázka: Nie je väčšina politických strán založená za účelom dosiahnutia zisku a jeho prerozdelenia vo vedení tejto strany? Primárne áno, no ešte väčšia priorita je byť vo vláde a dosiahnuť zisk z vplyvu z tejto pozície. Dá sa s tým niečo robiť? Áno, dá. Treba však zmeniť spôsob financovania strán a aj parlamentných volieb, pretože financovanie zo strany štátu je previazané so ziskom volebných % a počtu poslancov v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reformácia volebného systému

Skôr ako predstavím možné fungovanie volieb poslancov novým spôsobom, je potrebné zhrnúť si základné fakty:

V súčasnosti máme 150 poslancov, 14 ministerstiev (a ministrov), 1 predsedu vlády, 1 podpredsedu vlády, 1 predsedu národnej rady a 4 podpredsedov národnej rady (http://www.vlada.sk/ - iné stránky - adresár inštitúcií), tzn. celkom 171 volených resp. menovaných predstaviteľov, s ktorými súvisia naše parlamentné voľby.

Slovenská republika má v súčastnosti (k 31.12.2009) 5.424.925 obyvateľov a je rozdelená na 8 krajov.

Zmena volebného systému zohľadňuje dve podstatné veci - priblíženie poslancov k regiónom, pretože budú prevažne pochádzať z tohto prostredia a maximálne férové zastúpenie regiónov zohľadňujúce počet obyvateľov a ich migráciu medzi krajmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navrhujem zaviesť 3 skupiny kandidátov na poslanca NR SR:

1. Kariérni politici - ľudia z regiónu, ktorí ako kandidáti môžu kandidovať len za región v ktorom majú trvalé bydlisko a boli za posledné 2 volebné obdobia alebo 8 rokov (čo bude pre kandidáta výhodnejšie) zvolení za poslanca alebo predsedu zastupiteľstva samosprávneho kraja, zložili sľub a vykonávali túto funkciu aspoň jedno celé volebné obdobie.

2. Regionálne osobnosti - ľudia z regiónu - nepolitici, ktorí svojimi hodnotami a spôsobom života je možné označovať za osobnosti alebo tí politici, ktorí spĺňajú podmienku bydliska, ale nespĺňajú podmienky činnosti v zastupiteľstve samosprávneho kraja . Tieto osoby môžu kandidovať len v mieste trvalého bydliska a len vo vymedzenom počte (viď ďalej)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Celoštátne osobnosti - tieto osobnosti resp. politici môžu kandidovať na celoštátnej úrovni mimo svojho trvalého bydliska a majú väčšiu šancu na zvolenie ako v bode 2. (viď ďalej)

Štvrtou skupinou budú kandidáti na poslancov, ktorí doplnia stav poslancov na 150, ktorý sa zníži po vymenovaní ministrov, vlády a pod. Budú na nich platiť pravidlá podľa bodu 3.

Celkovo to bude vyzerať takto:

V každom kraji budú volení títo kandidáti:

1. Kandidáti podľa bodu 1 v počte 1% (1/100) obyvateľov kraja k 31.12. roku, ktorý predchádzal volebnému roku so zaokrúhlení počtu podľa matematických pravidiel na 1 kandidáta smerom nadol (presný počet podľa súčasného stavu - viď nižšie v tabuľke)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Kandidáti podľa bodu 2 v počte 3 ľudí - ide o fixne stanovené číslo pre vyrovnávanie rozdielov medzi menej a viac zaľudnenými krajmi

3. Kandidáti podľa podu 3. v počte 150 - bod 1. - bod 2. = v súčasnosti je to 27 ľudí

4. Kandidáti - náhradníci - v počte ministrov a pod. - v súčasnosti 21 ľudí

 

Územný celok / kraj

 

Počet obyvateľov

Kanditáti na poslanca NR SR

Kariérni politici

Regionálne osobnosti

Celoštátne osobnosti

Ostatní (náhradníci)

Slovenská republika

5 424 925

99

24

27

21

Bratislavský kraj

622 706

11

3

x

x

Trnavský kraj

561 525

10

3

x

x

Trenčiansky kraj

599 214

11

3

x

x

Nitriansky kraj

705 661

13

3

x

x

Žilinský kraj

697 502

13

3

x

x

Banskobystrický kraj

653 186

12

3

x

x

Prešovský kraj

807 011

15

3

x

x

Košický kraj

778 120

14

3

x

x

Tento systém umožní nefinancovať politické strany cez štátny rozpočet, pretože kandidovať budú len kandidáti, ktorí niečo v regionálnej politike dokázali (majú vysoký politický kredit), sú osobnosťami na regionálnej alebo celoštátnej úrovni (majú vysoký morálny a spoločenský kredit) čoho výsledkom je, že ich občania na regionálej alebo celoštátnej úrovni musia spoznať skôr ako vstúpia do parlamentu a preto nepotrebujú peniaze na svoje zviditeľnenie.

Časť financií investujú strany do reklamnej kampane. Táto časť financií bude riešené formou pridelenia mediálneho priestoru najmä v regionálnych médiách u kariérnich a regionálnych politikov či osobností, u zvyšných to budú republikové médiá.

Náklady na prevádzku strany budú uhrádzané z členských príspevkov, darov členov strany, darov sympatizantov strany. Ako pomocná alternatíva voči stranám sa ponúka napríklad pridelenie 4 hodín mesačne v miestnych domoch kultúry na 1 stranu, čo by pri 10-tich stranách v meste nepresiahlo pracovný fond jedného týždňa.

Celkový výsledok reformy volieb

1. Kandidáti budú ľudia prevažne osvedčení na regionálnej úrovni

2. Zastúpenie kandidátov pochádzajúcich z regiónov bude vždy zohľadňovať aktuálne zaľudnenie jednotlivých krajov

3. Náklady na kampaň budú minimálne (najmä na regionálnej úrovni)

4. Výrazne sa zníži motivácia zakladať stranu na jedno použitie

5. Výrazne sa zníži motivácia zakladať stranu pre zárobok

A čo s ušetrenými 35 mil. Euro? Ak by sa prerozdelili medzi novonarodené deti, tak by každé z nich mohlo dostať aj vyše 500 Euro. Podporila by sa tým pôrodnosť a vyrovnával by sa tým tlak na verejný rozpočet v oblasti vyplácania dôchodkov v budúcnosti.

Martin Jánoš

Martin Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý nezávislý človek s rôznorodými skúsenosťami Zoznam autorových rubrík:  PolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu